Česká Republika

Česká Republika

ING Wholesale Banking

Některé obchodní příležitosti jsou prostě prvotřídní!

ING podpořila České dráhy Eurobondem ve výši 300 mil. euro, jež společnost může investovat do nákupu nových vlaků a materiálů s cílem výrazně snížit dobu, po kterou trvá jízda mezi českými městy.


Pozadí dohody

V červnu 2011 České dráhy debutovaly na poli Eurobondů vydáním pětiletého dluhopisu v hodnotě 300 milionů euro. Tímto krokem se finanční strategie ČD více přiblížila té jejich západoevropských kolegů a celá společnost získala větší flexibilitu v přístupu jak na trh s dluhopisy, tak k bankovním službám. Z ČD se také tímto opatřením stala první železniční společnost ve střední a východní Evropě, která získala externí rating a napojila se na dluhopisový trh.

Protože první emise si vedla velmi slušně, v červenci 2012 na ni ČD navázaly druhým Eurobondem ve výši 300 mil. euro s fixním kupónem ve výši 4,125%.„Na základě společného doporučení předních manažerů nás i našich partnerů, včetně ING, jsme chtěli vyzkoušet zájem investorů o delší lhůty a úspěšně prodali sedmiletý dluhopis. Prodej dluhopisů devítinásobně překročil původní nabídku a navzdory delší splatnosti přinesl zisk podobný naší první emisi. Nastavená cena nám umožnila snížit celkové náklady na financování, což hodnotíme jako nesmírně pozitivní výsledek,“ uvádí Petr Vohralík.

„Byl to milník v historii společnosti, a to nejen z hlediska jejího financování. Dokázali jsme, že jsme důvěryhodní.“
Petr Vohralík, finanční ředitel Českých drah